Maroko

Maroko: Praktické tipy, které vám ulehčí váš výlet

Last Updated: 29 března, 2022By Tags: ,

Maroko leží v Africe a je to země mnoha tváří. Destinace je dostupná téměř celoročně a tak si na své přijdou jak aktivní low-cost baťužkáři hledající dobrodružství, tak turisti, kteří si chtějí užít písečné pláže a opalování.

O tom, co v Maroku navštívit, už bylo napsáno hodně. Následující řádky Vám poslouží jako návod „jak“ si dovolenou užít bez problémů a zbytečných komplikací.

Trocha obecných informací…

Pro mnohé cestovatele, kteří prvně vyjedou z Evropy, může představovat Maroko kulturní šok. Jiný jazyk, kultura, náboženství, politické uskupení.

Krátká rekapitulace: Maroko je muslimskou zemí, kde je náboženskou i politickou autoritou monarcha. Úředním jazykem je arabština, francouzština a berberština. Anglicky se Maročané snaží a domluvíte se. Obzvlášť na tržištích uslyšíte „Hello my friend“ téměř nepřetržitě.

Objevte pláže v Maroku.

Doprava aneb Jak se tam dostanu?

Pro objevování krás Maroka je lepší cestovat mimo letní měsíce, kdy se teploty v Maroku šplhají do závratných výšin. Do Maroka jsou organizovány poznávací zájezdy cestovních kanceláří, ale obzvlášť mladí cestovatelé často vyjíždí na vlastní pěst díky levným letenkám nízkonákladovek. Pokud nefandíte létání, do Maroka je možné přeplout trajektem i z Evropy.

V Maroku není problém auto zapůjčit a nutno zmínit, že se vyplatí připlatit si za pojištění. Provoz je šílený a Evropan má pocit, že chaos na silnici nemá žádná pravidla – obzvlášť, když vás na kruháči předjede osel. Dejte si ale pozor na rychlost, kterou často měří policejní hlídky. Pokuty za překročení rychlosti se pohybují kolem 300 dh.

Ve městech jsou na každém rohu „parking guide“, kteří vybírají poplatky za parkování. Vyplatí se poodjet z centra, na periferii měst už nikdo parkování neřeší a Vy díky procházce přes město zažijete tu pravou místní atmosféru.

Peníze aneb čím budete v Maroku platit

Není třeba řešit výměnu peněz před odletem, jelikož do země ani ze země není možné dovážet (a vyvážet) místní měny, kterou je Marocký dirham (MAD, dh). Po přistání na letišti je k dispozici velké množství směnáren, které Vám smění EUR na MAD. Pro směnu po Vás budou chtít cestovní pas. Společně s finančním obnosem obdržíte také potvrzení o směně. Toto potvrzení si uschovejte, jelikož ho po Vás budou chtít při zpětné směně, než odpustíte zemi.

Běžně se dá vybrat i z bankomatů na ulicích, častěji ve větších městech. Klasická platba kartou tu ještě moc nefunguje.

Marocký dirham

Letím letadlem…

S příletem procházíte přes pasovou kontrolu, kdy mimo pas odevzdáváte též vyplněný formulář s důvodem návštěvy a adresou, kde v Maroku bydlíte. Stačí napsat první ubytování, které máte zajištěné. Při odletu si dejte velkou rezervu, a to i přes to, že máte online check-in. Na letišti totiž musíte dojít i na letištní check-in, kde dostanete razítko na letenku. Až s tímto potvrzením a opětovně vyplněným formulářem Vás nechají projít k bezpečnostní kontrole. Na letišti také namátkou kontrolují, zda nemáte v příručním zavazadle něco k proclení.

Tip pro cestovatele, kteří poletí s nízkonákladovou leteckou společností, je ubytovat se po online check-in v hotelu a nechat si na recepci letenku vytisknout. Opravdu musíte mít při odletu letenku v tištěné verzi, byť se to dozvíte až při check-in, což některé turisty cestující po vlastní ose může zaskočit. Pokud nechcete využít služeb hotelů, zkuste požádat třeba hostitele. Ve větších městech také najdete internetové kavárny.

Ubytování aneb Je libo gauč či bazén?

Ubytování v Maroku není problém sehnat. Pro low-cost cestovatele najdete kempy, což je dost často kamenitá nebo prašná plocha a malá budka s toaletou. Dostupné jsou také typické riády, hostely i dražší hotely. Připravte se na nefixní ceny a na to, že cena ne vždy odpovídá kvalitě. Je v pořádku nejprve pokoj chtít vidět, pak až kývnout majiteli na cenu. V zemi funguje celkem organizovaně couchsurfing, ale dost často je marocká pohostinnost vykoupena tím, že se Vám couchsurfer snaží prodat suvenýry ze svého obýváku či obýváku své babičky.

V Maroku se o cenách smlouvá. Pokud si ve smlouvání nelibujete a je Vám nepříjemné, lze ubytování i řešit cestou Airbnb, kde platíte předem jasnou částku. Někteří cestovatelé využívají i Booking, ale často se stává, že při placení v hotovosti Vám hostitel připočítává taxy a poplatky navíc.

Jídlo, které musíte v Maroku ochutnat

Jestli se vydáte do Maroka, ochutnávejte. Tajine, berberské omelety, mléko, deserty, polévky. Jídlo se dá sehnat v různých cenových kategoriích. Pokud zůstanete v centru s turisty, očekávejte (logicky) vyšší ceny, lepší hygienické podmínky a mimo marockých dobrot i evropskou nabídku. Pokud chcete ušetřit nebo více nacítit atmosféru Maroka, zkuste menší uličky a držte se míst, kde jedí domácí. Určitě zkuste mléko s bylinkami, klasický marocký (hodně sladký) čaj a čerstvé džusy. Čaj nikdy není dvakrát stejný. Vodu si však kupujte balenou a mějte s sebou léky na zažívací obtíže.

Tajine

Pečivo, placky a sladké zákusky koupíte v Maroku na každém rohu a tržišti. Pro ochutnávání jsou dobré ubytování se snídaní v ceně, je to různorodá hostina, často servírovaná na terasách u vycházejícího slunce.

Nakupování potravin do zásoby je možné na tržištích a v malých krámcích ve vesnicích. Připravte se na to, že nikde nebudou cenovky. Supermarkety jsou jen ve velkých městech jako je Fez a Casablanca. Občas se ve velkých městech dá také najít nějaký fast-food řetězec.

Pár slov k místním zvykům…

Většina muslimských žen chodí v různé míře zahalena a v nočních hodinách ulice patří převážně mužům. Je dobré respektovat místní zvyklosti – dámy, do kufru přibalit dlouhé šaty a šátek, projevy náklonnosti s drahou polovičkou si raději nechat do soukromí a ve večerních hodinách se raději držet turisticky rušnějších uliček. Maročané jsou sice velmi tolerantní, ale ocení, když jim coby turisté vyjdeme vstříc a ctíme jejich kulturu. Jsou pak více otevření a snad i přátelštější.

Nevýhodou Maroka je pro Evropana fakt, že je pro místní taková „chodící peněženka“. Buďte připraveni na to, že často milá nabídka rady, ukázání cesty či ochutnávka není zadarmo. Ve velkých městech jsou místní i domluveni, že bloudící turisty odvádějí ke svým známým do hotelu či obchodu. Přestože Vás odvedou úplně jinam, očekávají nemalou finanční odměnu. Mapa v telefonu a GPS se v Maroku opravdu hodí. Také se vyplatí koupit si na letišti místní SIMku s datovým balíčkem, kde máte 5 GB na 30 dní a nějaké volání – za pět euro i s výměnou a aktivací. Data se hodí, obzlášť když hledáte ubytování. WIFI připojení téměř nepotkáte.

Pokud se rozhodnete Maroko navštívit, zkontrolujte si politickou situaci, ideálně na stránkách Ministerstva zahraničí, mějte kontakt na českou ambasádu a dobré cestovní pojištění. I když jste dobrodruzi srdcem i duší, zkuste eliminovat rizikové situace (temné uličky, spaní venku na odlehlých místech, drogy – které v Maroku nabízí kdekdo).

Last minute