Karpathos – tichá perla Řecka

Karpathos – skalnatý, větrem ošlehaný ostrov východně od Kréty je místem, které jako jeden z mála řeckých ostrovů ještě nabízí to, čím se ještě před pár lety pyšnila většina řeckých ostrovů – klidem, tichem, sluníčkem a poetickou atmosférou.

Dnes, když odpadá trmácení letadlem nebo lodí z řecké pevniny, vás sem přepraví charterové lety ze střední Evropy za necelé 3 hodiny. O to více vynikne kontrast mezi překotným životním tempem v našich domovech a příjemně lenivým tokem života, vládnoucí zdejšímu ostrovu.

Hlavní městečko Pigadia věrně odráží povahu celého ostrova. Malý přístav, s několika těsně přiléhajícími uličkami, vůně lynoucí se z pouličních restaurací, dlouhá, písčito-kamenitá pláž lemující většinu zdejší zátoky – taková je podoba asi nejznámějšího místa Karpathosu. Ale zdejší ostrov toho dokáže nabídnout ještě víc. Vesničky Aperi, Soa, Menetes, Skarra se jako bělostné náhrdelníky tisknou ke strmým skalnatým svahům stoupajících od hladiny moře až do výšky 1215 m.n.m.  Za pozornost stojí nejen stylová vesnička Olympos na vzdálenějším konci ostrova, ale i spousta pláží skrývajících se ve členitém pobřeží. Theoodoros, Nikolaos, Lefkos,… Jejich spousta a k naprosté většině z nich se dá dojet úzkými serpentýnami, k některým už to jde jen za pomoci džípu nebo motorové čtyřkolky a k nějakým se prostě  musí dojít pěšky. V dnešním zhýčkaném světě možnost opomíjená, ale přesto romantická.

A když se pak nad Karpathosem rozklene hvězdnaté nebe, vítr se utiší a mořské vlny také něco uberou ze své síly můžete poznat zdejší svět zase z jiné stránky. Kuřecí i vepřové souvlaki, gyros, musaka, tzatziki, řecký salát se sýrem feta, k pití retzina nebo sladké karpathoské víno – i to patří k ostrovu tak trochu polozapomenutému ve vodách Středozemního moře.

Dovolená na ostrově Karpathos:

Ostrov Karpathos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.