Co vše skrývají zákoutí italské Neapole? Opravdu stojí za to ji navštívit, a pokud ano, tak na jak dlouho a která místa nesmí chybět ve vašem itineráři?

Neapol, třetí největší město Itálie, hlavní město regionu Kampánie, město s výhledem na Vesuv, ale také město plné kontrastů, jak si jistě každý turista uvědomí hned s prvními kroky skrze neapolské uličky.

Luxusní, moderně vybavené obchody v polorozpadlých, zanedbaných budovách, obklopených bezdomovci. Množství odpadků. Skútry na silnici, skútry na chodníku, a to nejen ty zaparkované, ale i ty, jejichž řidiči jsou netrpělivými účastníky neapolského provozu. Chaos. Ale i řada krásných historických památek a staveb, které vám pomohou nepořádek a blázinec celého města alespoň na chvíli ignorovat.

Castel Sant’Elmo, hrad dostupný lanovkou nacházející se v té hezčí části Neapole. Místo, které Vám poskytne výhled snad na celou Neapol. Místo, které stojí za to navštívit.

Castel Nuovo, hrad z 13. století uprostřed všeho toho shonu, který vám umožní uniknout od uspěchané neapolské reality a nahlédnout na sbírku obrazů či do středověkých věznic.

Castel Nuovo

Piazza del Plebiscito, slavné neapolské náměstí ozdobené bazilikou sv. Františka z Pauly, jehož kolonáda čerpala inspiraci v samotném Vatikánu.

Piazza del Plebiscito

Galleria Umberto I, místo vhodné pro shopaholiky, ale i pro ty, kteří nakupování tolik nemusí. Za pozornost zde totiž stojí nejen zboží ve výlohách, ale také prosklená střešní konstrukce, jež je méně známou sestrou střešní konstrukce nákupní pasáže v Miláně.

Toledo, naprosto jedinečná stanice metra pracující s dvěma základními tématy – voda a světlo. Což je díky modré mozaice, která zdobí snad každou stěnu této stanice docela zřejmé. Místy se tu tak budete cítit jako v plaveckém bazénu, akorát místo chlóru ucítíte pizzu.

Stanice Toledo Neapol

K vidění je toho v Neapoli spoustu, včetně úzkých uliček zprvu vyvolávajících obavy a strach, skrývajících nejen další skútry, ale často i řadu bufetů s pravou neapolskou margaritou, croissanty a jiným sladkým i slaným pečivem a samozřejmě i s kávou, kterou miluje snad úplně každý Ital.

A jak to tedy je? Opravdu je Neapol tím must visit místem, které potřebuje každý před svým odchodem vidět?  Vidět Neapol a zemřít? Asi je nutné zmínit, že toto rčení nevzniklo v závislosti na půvabu města, kdyby ano, pravděpodobně bych byla po svém čtyřdenním hledání krás Neapole poněkud v šoku, protože nalijme si čistého vína, konkurovat italské Neapoli v tomto směru není příliš obtížné. Krásnější města zaručeně existují. Nicméně za návštěvu určitě stojí, ať už kvůli pizze, která v Neapoli vznikla, kvůli památkám, které se neokoukají či kvůli atmosféře, která je tu vskutku jedinečná.

Zanechat odpověď

Prosím, vložte komentář!
Prosím vložte své jméno zde