Angkor Vat perlou Kambodže

Myslím, že mnozí z nás si při vyslovení státu Kambodža představí spíše poušť a chudé země Afriky. Ve skutečnosti se Kambodža nachází v jihovýchodní Asii mezi Thajskem a Vietnamem. Kambodža je velmi chudým královstvím, mnoho lidí zde trpí hladem a většina země žije pouze z hospodářské pomoci okolních států a z cestovního ruchu. Neblaze Kambodža proslula také svým konfliktem Rudých Khmérů v letech 1975-1979, kdy byla vyvražděna polovina tehdejšího obyvatelstva.

Angkor Vat – Kambodža

Bohatstvím a zároveň také symbolem této země je chrám Angkor Vat. Který byl ve 12. století postaven jako chrám a hlavní město pro krále Súrjavarmana II. V dnešní době je na seznamu památek UNESCO a a těší se hojné návštěvnosti turistů. Dodnes je Angkor Vat považován největším náboženským komplexem na světě. Skutečný a původní název chrámu bohužel není známý. Název Angkor Vat byl použit  až v 16. století. Chrám je postaven v typickém khmérském stylu. Většina komplexu je zbudována z pískovce, obvodové zdi potom z cihel. Typickými prvky těchto staveb jsou také lomené oblouky zobrazující květy lotosu a také pavilony stavěné do tvaru kříže. Hlavní stavbou chrámového komplexu je terasovitá pyramida, která má představovat posvátnou horu Méru. Chrám byl původně hinduistický, ale již ve 14. století byl poznamenán buddhismem. Proto byly například sochy hinduistických božstev nahrazovány sochami Buddhy. Tehdejší přeměnu hinduismu na buddhismus můžeme pozorovat na sochách a výjevech v celém komplexu. 

Většina turistů tuto památku navštěvuje z Thajska, které je pro ně mnohem lákavější destinací než Kambodža. Ubytováni jsou především v městečku Siem Reap, které se nachází asi 3h cesty z hraničního přechodu v Thajsku.
Cena za vstup do chrámu, je na asijské poměry drahá. Za den v Angkor Vat zaplatíte 20 USD, za tři dny potom 40 USD. V okolí celého komplexu najdeme spoustu khmérských obchodníků se suvenýry či občerstvením, takže hlady neumřete a zároveň koupí podpoříte místní obyvatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.