Nejromantičtější město světa, mekka moderního umění a místo plné významných památek, to je Paříž. Není to jen město, je to životní styl. Oproti jiným evropským městům, kde se snaží zachovat původní vzhled historických center, Pařížané snadno vkládají moderní umělecká díla mezi historické stavby. Z čehož vzniká naprosto fascinující a provokující podívaná.

Ostrov uprostřed řeky

Paříž

Původní opevněné město, jehož stavba započala kolem roku 4500 př. n. l. stálo na ostrově Île de la Cité uprostřed řeky Seiny. Proto zde najdeme většinu nejstarších staveb. Především slavnou katedrálu Notre Dame, katedrálu Sainte Chapelle a královský palác Conciergerie.

S pevninou jej spojuje most Pont Neuf, historická stavba často zobrazovaná v uměleckých dílech. Řeku překlenuje množství mostů a po jejím toku se pořádají projížďky lodí noční Paříží.

Louvre

Louvre – Paříž

Muzea Louvre jsou velmi rozsáhlá, v jejích útrobách se skrývají významná díla z celého světa. Nejslavnějším obrazem je Mona Lisa od Leonarda da Vinci, je to velmi malý obraz, ke kterému se přes množství turistů není snadné dostat. Spletité chodby Louvre ukrývají také mnoho významných antických soch jako Venuše Mélská, Niké Samothrácká nebo Umírající otrok od Michelangela Buonarottiho a egypytské starožitnosti. Louvre je velmi rozsáhlá stavba a projít ji celou trvá několik dní. Pokud se tam vydáte, nezapomeňte si sebou vzít dostatek vody k pití, místní klimatizace je nastavena na velmi suchý vzduch, který pomáhá uchovávat vzácné artefakty.

Po vyčerpávající prohlídce Louvre, můžete navštívit přilehlé Jardin de Tuileries, rozsáhlé zahrady, které jsou zároveň největším městským parkem Paříže.

Poblíž zahrad stojí novoklasicistní stavba La Madeleine, jejíž sloupy připomínají antické chrámy.

Neméně zajímavá stavba je Kostel Sv. Eustacha, jehož výstavba přesahovala z období renesance až po gotiku. Jeho provedení je velmi zdobné a je považován za nejkrásnější gotickou stavbu Paříže.

Pařížské oblouky

Pařížské oblouky

Vítězný oblouk v Paříži dal postavit Napoleon Bonaparte po svém vítězství v bitvě u Slavkova. Oblouk pochází z 19. století a ukončuje cestu slavným bulvárem Champs-Élysées, což je střed pařížské módy a nakupování. A nejen to, na bulváru i v jeho okolí najdete množství kaváren a bageterií, kde se můžete osvěžit a doplnit energii.

K nakupování vybízí také nejstarší obchodní dům na světě Le Bon Marché, který způsobil v době svého otevření v 19. století velký poprask a stal se milníkem v nákupních zvycích. O jeho počátcích napsal Émile Zola román U štěstí dam.

Na Vítězný oblouk opticky navazuje mrakodrap La Grande Arche ve čtvrti La Défense, která je celá postavena z moderních výškových staveb. Na oblouk můžete vyjet v prosklené kopuli a prohlédnout si Paříž z vrchu, není to však pro ty, kteří nemají rádi výšky.

Eiffelova věž

Eiffelova věž

Nebudeme vás unavovat počtem schodů Eiffelovy věže, místo toho si řekneme pár zajímavostí.

Eiffelovka byla postavena ve stejné dílně jako americká Socha svobody, kterou Francie věnovala Spojeným státům.

Při výstavbě zemřelo mnoho dělníků a na jejich památku jsou na různých místech konstrukce rozmístěny figuríny, které je představují.

Slavnostní otevření bylo součástí Světové výstavy roku 1889, provázely jej výstřely z děla.

Na vrcholku věže je ukryt luxusně vybavený byt a laboratoř Gustava Eiffela.

Po světě existuje mnoho replik věže, v americkém Las Vegas i Shenzenu v Číně a další.

Montmartre

Montmarte

Nejvyšším kopcem Paříže je Montmartre, na jeho vrcholu se nachází bazilika Sacre Coeur, jejíž kopule svou bělostí září do dálky. Pod stavbou jsou travnaté plochy vybízející k odpočinku po výstupu. V noci je stavba osvětlena a je to místo setkávání pařížské mládeže, kde můžete zhlédnout i pouliční ohnivou show. Pozor však na vaši bezpečnost.

Nedaleko baziliky stojí slavný kabaret Moulin Rouge, kde se běžný turista nedostane, vstupné je velmi drahé a objednává se dlouho dopředu. Ulice na které Moulin Rouge stojí je však také zajímavá, přes den vypadá zcela nenápadně, v noci se lopatky mlýnu roztočí, rozsvítí se neony a obchody kolem jsou plné erotického zboží.

Procházka moderní Paříží je velmi zajímavý a fascinující zážitek, nejen pro páry hledající romantiku, ale pro všechny. Každý si najde to své, co jej zaujme. Paříž nabízí mnoho zážitků, pohledů do historie i do světa moderního umění, ale i relax a odpočinek.

Zanechat odpověď

Prosím, vložte komentář!
Prosím vložte své jméno zde