Vyrážíte na první dovolenou s miminkem? Hledáte rady, jaké vybavení s sebou zabalit? Jaké vybrat ubytování? Zvládne malé dítě dlouhou cestu? Pak jste na správné adrese.

Začínáme plánovat dovolenou

Základem by měla být volba vhodného ubytování. Nejde jen o místo a činnosti, které se chystáte dělat, ale také o vybavení, jenž Vám ubytování nabídne. Jistě se může zdát, že nejvhodnější jsou apartmány s kuchyňkou a koupelnou. Avšak dnes je na nejmenší návštěvníky připraveno i mnoho penzionů a hotelů.

Zkuste zvolit ubytování, kde budete mít k dispozici, alespoň mikrovlnou troubu nebo rychlovarnou konvici. Ohřívání jídla můžete případně vyřešit ohřívačkou lahví, avšak povezete s sebou další kus vybavení a věřte, že věcí budete mít s sebou i tak dost. Kromě toho většina dětí vstává časně a neuškodí si po ránu dopřát šálek kávy.

Velkou výhodou je ubytování, které nabízí dva samostatné pokoje (například ložnici a obývací pokojík). Velmi toto uspořádání oceníte v případě, kdy si chcete večer posedět. Váš drobeček může nerušeně spát vedle v ložnici a vy jste vždy na dosah.

Kapitolou sama pro sebe je postýlka. Plánujete-li cestovat často, vyplatí se vlastní cestovní postýlka. Tu můžete využít i doma, například v obývacím pokoji. Hotelové postýlky jsou také často cestovního typu, ale navíc pamatují už hodně dětí. Některá ubytování si za postýlku nic neúčtují, avšak jinde bez problému zaplatíte několik set korun za pobyt. Každopádně přikrývky je lépe mít vlastní. V případě, že jedete na dovolenou autem, není problém ji převést. V případě cesty letadlem ověřte si u letecké společnosti, co vám umožní pro miminko přepravit a jaký je případně doplatek.

Cestujete-li i se staršími dětmi zauvažujte i o ubytování, jež nabízí dětské hřiště či hernu.

Balíme na dovolenou

Balení kufrů je vždy náročná činnost a s dětmi jde občas o velký souboj s místem či vahou. Vždy zohledněte místo kam jedete a roční období. Ověřte si také nákupní možnosti v okolí vašeho ubytování. Máte-li nedaleko alespoň menší obchod, nemusíte s sebou brát pleny na celou dovolenou, stačí přibližně na první tři dny. Mějte však zásobu vlhčených ubrousků. Výhodná jsou malá balení, jež se pohodlně vejdou do kapsy či příruční tašky.

Zásoby jídla pro dítě zohledněte vzhledem k jeho věku a stravovacím zvyklostem. Určitě mějte dostatek oblíbených pochoutek. Různé křupinky, tyčinky a kapsičky jistě oceníte. V případě, že vaše dítě ještě potřebuje kojeneckou vodu, zjistěte si opět dostupnost nejbližšího obchodu.

Nechcete-li na dovolené prát, nezapomeňte na dostatek oblečení. Zejména body, tepláčky, mikiny apod. V případě, že očekáváte chladnější podnebí, nezapomeňte na deku do kočárku, overal, čepičky apod. Vhodné jsou také teplé ponožky či zateplené capáky. Naopak v případě teplejšího podnebí nezapomeňte na spoustu triček, ideálně celotělových plavek s UV ochranou na koupání, klobouček, ale také nějaký ten svetřík.

Vždy berte dítěti kosmetiku, na níž je zvyklé. V létě zabalte i účinný opalovací krém, v zimě je vhodné přibalit zimní krém. Nezapomeňte také základní lékárničku pro dítě.

Cesta

Vždy záleží na vzdálenosti cíle a druhu dopravy. V případě cesty autem se některé věci zdají jednodušší. Každopádně si naplánujte dost času na cestu a nezapomínejte na pravidelné zastávky, alespoň každé dvě hodiny. Nezapomeňte vždy dítě nechat protáhnout a prokopat. Mějte na cestu dostatek náhradního oblečení, protože se dítě v autosedačce může snadno zpotit.

Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. Ideální je vyrážet před dobou spaní. V případě dlouhé cesty například k moři do Chorvatska, zvažte noční cestu. Pojedete-li přes den, nezapomeňte dostatek knížek a zajímavých hraček.

Druhou asi nejčastější možností je cesta letadlem. I když se dostanete na místo rychleji, nezapomeňte také na samotný přesun na a z letiště. Využijte-li dopravu taxi, objednejte si ji předem i s autosedačkou. Vybrané autosedačky můžete vzít i do letadla (musíte mít objednáno sedadlo pro dítě). Snad všechny letecké společnosti vám přepraví zdarma kočárek, který necháte u odbavení označit a předáte jej letušce u letadla. V cílové destinaci vám jej opět předají u letadla nebo jej dostanete až s kufry.

U menších dětí zvažte použití nějakého typu nosítka. Na trhu také najdete kočárky, které jdou složit do velikosti příručního zavazadla a lze je tudíž vzít s sebou na palubu. Bohužel vždy závisí na obsazenosti letadla a ochotě personálu, zda vám povolí vzít kočárek s sebou. Každopádně je vhodné mít na kočárek obal. Předejdete tak znečištění či potrhání kočárku.

U většiny leteckých společností letí děti do dvou let zdarma (zaplatí letištní poplatky), ale nemají nárok na vlastní sedadlo. Při nástupu do letadla dostanete speciální pás, kterým si k sobě dítě připoutáte. V případě delšího letu zvažte možnost vlastního sedadla. Určitě si vezměte do letadla deku pro dítě. Většině dětí pomůže se změnou tlaku při startu a přistání dudlík, anebo nějaké jídlo. Nezapomeňte i u malých děti na nějakou hračku, pohádku či knížku. Velmi se osvědčilo vzít zejména starším dětem nějakou novou neokoukanou hračku.

Nezapomeňte, že dovolená je zejména o odpočinku. Nemusí být vše perfektní, ale vždy buďte rádi na ty neopakovatelné zážitky s vašimi blízkými, šťastnou cestu.

Podívejte se také na nejkrásnější místa v Chorvatsku nebo co nevynechat při cestě do Drážďan.

Zanechat odpověď

Prosím, vložte komentář!
Prosím vložte své jméno zde