Chtěli byste si zajet někam do zahraničí na krátký výlet a nevíte kam. Zajeďte si do Drážďan. Je to krásné město s významnými památkami a bohatou historií. Nad řekou Labe se tyčí honosné stavby, které vás zaujmou svou impozantností a nezaměnitelnou atmosférou.

Historie města

Drážďany byly hlavním městem oblasti Sasko. První písemné zmínky byly zaznamenány od roku 1206. Již v době kamenné zde existovala osada. Název Drážďany znamenal původně „lesní houština“. V 15. století rod Wettinů ustanovil město rezidenčním sídlem vlády Saska.

V roce 1685 město zachvátil velký požár a bylo téměř celé zničeno. Obyvatelé jej však znovu vybudovali s velkolepými stavbami v barokním slohu a stalo se významným kulturním centrem.

Za 2. světové války byly vybombardovány a mnoho budov zcela zničeno. Drážďany však znovu povstaly z popela a rozsáhlými rekonstrukcemi opět nabyly své bývalé krásy. Dnes se můžete těšit z jejich příjemné atmosféry a zajít se podívat do mnoha muzejí, kostelů nebo si prohlédnout palácový komplex či operu. Spatříte zde také moderní stavby, které se plynule prolínají s památkami.

Tip: Přečtěte si také o Budapešti, hlavním městě Maďarska nebo o tipech na výlet v Aténách.

Památky

Zwinger je nejznámějším barokním komplexem budov v Drážďanech. Původně sloužil jako městská hradba, dnes jsou zde umístěny umělecké sbírky, Galerie starých mistrů, sbírka porcelánu nebo sbírka historických astronomických a fyzikálních přístrojů, které jsou umístěny v Matematicko-fyzikálním salonu. Součástí komplexu Zwinger je Pavilon se zvonkohrou, kde je umístěno 40 zvonků z míšenského porcelánu.

Zwinger
Zwinger Drážďany

Dresden Castle je novorenesanční zámek tyčící se nad řekou, jehož postupná stavba započala v 13. století. Během let se upravoval a dostavoval. Dnes si zde můžete prohlédnout umělecké sbírky kreseb a fotografií, včetně zbrojnice.

Dresden Castle
Dresden Castle

Moritzburg, romantický lovecký zámeček poblíž Drážďan na ostrově na řece Labi. Honosí se loveckými trofejemi a sbírkami míšeňského porcelánu.

Moritzburg
Moritzburg

Kromě mnoha galerií a muzejí je zde také opera Semperoper Dresden, kde se hrají klasické kusy a proslavil ji Semperský balet.

Semperoper Dresden
Semperoper Dresden

Městskou výzdobu zdobí také honosné sakrální stavby, z nichž nejznámější je Frauenkirche, protestantský barokní kostel. Katedrála nejsvětější trojice je barokní kostel z 18. století s bohatou výzdobou.

Zábava a aktivity v Drážďanech

V Drážďanech se konají každoročně Vánoční trhy, kde si můžete nakoupit místní speciality a rukodělné výrobky. Hlavní stánky jsou rozmístěny na náměstích Striezelmarkt a Almarkt.

S dětmi můžete vyrazit do Drážďanské ZOO, kde je chováno na 300 druhů zvířat. Spatříte koaly, orangutany, tučňáky, žirafy a zebry.

Ve městě je park se sochami a zámečkem The Grand Garden of Dresden. Jistě vás také zaujme hrádek s vinárnou a rozsáhlými zahradami Schloss Wackerbarth. A z přírodních krás si můžete vybrat procházku malebným Polabským údolím, které se nachází poblíž Drážďan. Milovníci westernů mohou navštívit Muzeum Karla Maye, kde je vystaveno indiánské umění, nástroje a také oblečení.

Do Drážďan se dostanete autem nebo vlakem a leží kousek od Děčína. Centrum města projdete za den, jsou zde také možnosti ubytování. Výhodnější je však přespat v ČR a ráno se vydat do města a večer zpět.

Nezapomeňte se také podívat na průvodce po Římě nebo co neminout v Los Angeles

Zanechat odpověď

Prosím, vložte komentář!
Prosím vložte své jméno zde